Som de fleste har bemærket, er den japanske befolkning den gruppe af personer, der lever længst.
Det er ikke helt tilfældigt. Japanerne spiser uanede mængder af fisk, hvilket kan ses på deres hud, som er silkeblød og fin.
Så spiser de store mængder grøntsager og soja. Det er ikke hvilken som helst grøntsager de spiser. De spiser de klassiske grøntsager som vi kender i Danmark.
Dertil spiser de store mængder af kinaradise og ingefær. Kinaradise har en afgiftende effekt på kroppen. Ingefæren fortræffeligheder behøver jeg vidst ikke, at komme ind på.
Japanerne spiser uanede mængder af soja, der er en sund kilde til proteiner. Den bliver serveret på mange forskellige måder, som tofu, i kager, sojasauce og miso for, at nævne nogle af dem.
Dertil spiser de selvfølgelig også kød såsom kylling, svinekød og oksekød.
Hvis du gerne vil lære nogle af hemmelighederne bag det japanske køkken, så tjek kurset Traditionel japansk madkursus for begyndere
_
Zoë har afholdt sushikurser og japanske madkurser for A.P. Møller – Mærsk, Hugo Boss Nordic, Novo Nordisk, Novartis,Velux, Gorrissen Federspiel, Beierholm revision, Elbek & Vejrup og mange flere.